Aproape Masini

Acum avem si magazin online

Pareri : MG ZS Z11 ( 2018 - 2024 )

Una pe fata, una pe dos, da stiu, da' nu cunosc. MG ZS Z11 a dat ca surdu in plopul industriei auto europene si practic de aici a inceput asaltul chinezesc. Dar oare merita banii tai?



Stim cu totii ca discutia despre masina chinezeasca se rezuma la achizitia de noua. Dar de veche? Despre asta de ce nu se vorbeste? Ce interese obscure se afla in spatele acestui ascunzis? Cine a dat bani grei ca sa nu vorbim despre MG ZS Z11 la mana a doua? De unde a avut acei bani grei?


Oricum se va lasa in comentarii ca in batalia de la Pungesti, pentru ca MG ZS Z11 a fost prima masina care chiar a facut valuri in Europa, venind din China. 


Cum a reusit?


Pretul. Am reusit sa gasesc o brosura despre MG ZS Z11, si avea un pret de 15,350 euro cu TVA inclus, prin programul rabla. Iar la banii aia era cam singurul cross-over pe care il puteai cumpara, si mai avea si o tableta pe bord si cateva dotari de bun simt, lucru nemaintalnit pana atunci. Asa ca, la fel ca un satean care vede pentru prima data o usa rotativa, oamenii s-au uimit si s-au inghesuit ca sa cumpere ZS-ul. Da, e o masina ieftin construita dar e o masina ieftina, atat de ieftina incat se bate cu Sandero Stepway. Nu serios, in momentul in care am lansat aceasta calamitate literara, puteai cumpara un MG ZS din 2023-2024 cu 13-15,000 euro, cu km destul de putini. Ceea ce nu poti spune despre un Duster din 2023-2024 si nici despre Kia Stonic din 2023-2024 si nici despre alte masini din genul asta muzical.


Cum se compara cu Stonic-ul?


Foarte bine, pentru ca Stonic e scumpe pentru ce ofera. Alta intrebare.


Cum se compara cu Duster-ul?


Foarte slab, pentru ca Duster-ul e asemanator ca si dimensiuni, dar Duster-ul II va ramane in inimile noastre pentru ca a avut legendarul motor de 1.5 dCi K9K. Nu mai vorbim despre suportul aftermarket si despre partea de piese cand masina nu mai e in garantie, asta e alta discutie.


Si atunci cu cine se bate?


Cel mai apropiat dusman in zona de SH este Hyundai Kona din prima generatie, facelift. In momentul in care am supt maselele si am lansat acest articol, un Kona din 2021-2022 incepea de la 13-14,000 euro, adica pe acolo cu un MG ZS. De ce comit blasfemia sa compar Kona cu MG ZS Z11? Pentru ca publicul e cam acelasi. Oameni care stramba din nas la Dacia Duster si care sunt dispusi sa plateasca ceva mai mult pentru un cross-over, dar nu foarte mult in plus. Oameni care nu sunt interesati de partea mecanica si care sunt multumiti de un 1.0 turbo benzina in 3 cilindri si cutie manuala (exact ca si Duster-ul 1.0 Eco-G) si vor un cross-over care sa arate bine. Stai putin, acum mi-am amintit de cross-over-ul mioritic denumit Ford Puma care vine atat cu un 1.5 diesel cat si cu un 1.0 turbo benzina in 3 cilindri si cu distributie pe lant (cele dupa 2018 sunt pe lant).


Merita sa cumperi totusi unul la mana a doua?


Cel mai probabil nu. Prima generatie de modele MG au fost construite pe logica chinezeasca de consum. Il cumperi de nou, il tii cat e in garantie, si dupa il arunci la gunoi. Practic, un Range Rover invers. Nu au fost monumente de fiabilitate sau calitate si pe piata SH ai optiuni mult mai bune. De noi cumparate da, au fost foarte competitive la pret si atata timp cat ai garantie la ele te doare in segmentul de dreapta, dar ce faci, cum faci, e treaba ta, dupa ce se termina garantia.


MG ZS Z11 side aproapemasini


Motoare MG ZS Z11


Benzina



  • 1.0 Turbo SGE de 111 cai - Cutia automata nu e cea mai rafinata si schimba cateodata foarte tarziu, chiar si la 15,000 de rotatii pe minut, ceea ce e o problema pentru ca nici motorul nu e cel mai fiabil posibil. Distributia pe lant are tendinta de a juca hutulca, iar turbina este mai stresata decat un corporatrist din Pipera care vrea sa demonstreze sefului sau ca poate fi un sef mai mic. Dar macar poate fi condus.

  • 1.5 SGE NSE de 106 cai - Cateodata se mai opreste in mers, la viteze mici sau cand dai cu spatele. Se mai intampla. Zgomotos si consumator serios de carburant, daca ar fi o persoana ar fi un elev de liceu in Costinesti in 2010. Ceea ce imi aduce aminte de vremurile placute de la plaja, unde stateam pe nisip rupt, in mana goala.


Electric


MG ZS EV de 143 cai - Baterie de 51 sau 72 kWh si autonomie de 260 - 440 km. Se incarca la maxim 50 KW. Practic, MG ZS trebuia sa se vanda doar in versiune electrica, pentru ca e singura versiune decenta.



MG ZS Z11 EV aproapemasini


Probleme Generale MG ZS Z11



  • Infotainmentul este acolo ca sa iti ia ochii si banii, dar e o unitate de buget. Totusi, inteleg ca e de buget si primesti cat ai platit, dar ar trebui sa primesti mai mult decat un 486 pe post de procesor al infotainment-ului.

  • Rugina. Da, rugina. De ce te miri? La banii astia vrei si vopsea de calitate si o caroserie tratata pentru rugina?

  • Suspensia este moale, de tip barca. Buna in oras si in zonele cu gropi, dar nu foarte buna la drum lung. Dar macar nu ai suficienta putere incat sa ai nevoie de suspensie mai ferma in curbe. In orice caz, e o suspensie ieftina.

  • Senzorul de presiune in roate e ca igrasia - oricat de mult ai incerca sa scapi de el, nu poti.

  • Greu cu piesele. De fapt, mult noroc cu piesele. Au fost cazuri in care masina a fost declarata dauna totala din cauza unui amortizor, pentru ca nu se gasea piesa.



MG ZS Z11 front side aproapemasini


Verdict MG ZS Z11


E o masina de buget pe care ar trebui sa o ignori daca o cumperi la mana a doua, ceea ce este cazul pentru ca intre timp a aparut degeneratia urmatoare, care e un pas in directia corecta, dar doar un pas. Dar fara primul ZS, nu am fi avut al doilea ZS asa ca aici suntem. Da, a fost o masina decenta de noua, pentru banii platiti, dar ca si achizitie SH, nu sunt convins(a).


Ce motoare recomand? Ori cumpara versiunea electrica si Doamnele ajuta, ori cumpara o Puma sau o Kona.


Scrie un raspuns

CE SE INTAMPLA PE aproapemasini.com

CE SE INTAMPLA COMENTATORULE?
ARHIVA